منوی دسته بندی
منوی دسته بندی

نهال انگور فخری

نهال انگور فخری

نهل انگور فخری یکی از ارقام نهال انگور میباشد. این میوه رقم بسیار تجاری میوه ی میان رس مناسب خشک بار ی و تازه خوری ماندگاری بسیار بالا بازار پسند است.مشتریان که قصد خرید نهال را دارن میتوانند این نهال را به صورت عمده و خرده از نهالستان برگ سبز خریداری کنند.جهت خرید وسفارش نهال میتوانید به صورت مستقیم و بدون واسطه از نهالستان برگ سبز با مدیریت : مهندس رضا میرزائی خریداری کنید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید باشماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره مدیر:091041010

شماره دفتر فروش:04445230022

شماره کارشناس:09143338362

نهال انگور فخری

نهال انگور فخری

مشخصات :

ال انگور فخری، جزء نهال‏های بومی کشور ایران به شمار می‏آید. این نهال انگور قادر به رشد در اکثر مناطق با آب و هوای معتدل و سردسیر است. از این رو، باغداران می‏توانند با رعایت برخی از نکات ضروری، نهال انگور فخری را در محیط خود به بهترین شکل ممکن بکارند و از تمامی مزایای آن بهره‏مند شوند. جالب است بدانید که میوه انگور فخری در کشورهای خارجی دارای طرفداران بیشماری است.

یکی از مهم‏ترین عواملی که نهال انگور فخری را با سایر ارقام انگور متمایز ساخته، شکل و ظاهر میوه‏های آن است. میوه‏های این نهال انگور نسبتا درشت، نرم، آبدار و بسیار شیرین هستند همچنین حبه های انگور فخری کشیده و بیضی شکل است که دارای رنگ سبز روشن می باشد فراموش نکنید که میزان اسیدیته محصول نهال انگور فخری حدود 7/2 است. وزن هر حبه انگور فخری حدود 5 الی 8گرم می‏باشد. به بیانی دیگر، هر خوشه انگور فخری از وزنی معادل 100 الی 550 گرم برخوردار است. عواملی نظیر نوع خاک، میزان رسیدگی، زمان کوددهی، آبیاری و سمپاشی بر روی اندازه و تراکم خوشه‏ها و حتی مزه میوه این نهال انگور دیررس تاثیر گذارند. خوب است بدانید که میوه نهال انگور فخری خواص بسیار زیادی دارد و مصرف روزانه آن می‏تواند به افزایش سطح سلامتی افراد کمک کند.

نهال انگور فخری نسبت به دیگر انواع ارقام انگور، دارای ظاهری منحصر به فرد و خاص می‏باشد. این نهال انگور، متشکل از تنه‏ای به رنگ قهوه‏ای روشن به همراه شاخه‏هایی سر صاف و نسبتا ترد و شکننده برخوردار است. ارتفاع این نهال انگور دیررس گاه به بیش از8متر می‏رسد. در نظر داشته باشید که تنه نهال انگور فخری به صورت رونده (پیچه‏ای) رشد می‏کند. به همین دلیل، باید حتما این نهال انگور دیررس را به یک سطح ایستاده ببندید تا تنه آن به خوبی شکل بگیرید.

شرایط محیطی:

اگر قصد کاشت و پرورش یک نوع نهال انگور را دارید، بهتر است به سراغ نهال انگور فخری بروید. گرچه این نهال انگور دیررس است؛ اما شما می‏توانید با فراهم نمودن شرایط رشد مطلوب، در کمترین زمان ممکن شاهد رشد و میزان باردهی چندین برابری آن باشید. همانطور که در بخش‏های قبل ذکر شد، در ابتدا باید چندین داربست در اطراف باغ خود قرار دهید تا بتوانید تنه نهال‏های انگور را پس از کاشت، به آن‏ها ببندید. این امر موجب افزایش مقاومت و استحکام تنه انگور در برابر تکان‏های شدید می‏گردد.

برای کاشت نهال انگور فخری، باید ابتدا گودال‏هایی به عمق حداقل43 و حداکثر 85 سانتی متر با توجه به ارتفاع نهال به فاصله 2 متر نسبت به یکدیگر حفر کنید در واقع می توان گفت فاصله کاشت نهال انگور فخری 2*3می باشد. برای حفر گودال‏ها در کمترین زمان، می‏توانید از مته‏های مخصوص کشاورزی نیز استفاده نمایید. در مرحله بعد، باید نهال‏ها را دقت فراوان درون گودال‏ها قرار دهید. ریشه‏ها، از مهم‏ترین بخش نهال انگور محسوب می‏شوند؛ از این رو باید در این مرحله باید نهایت دقت خود را به کار بگیرید تا بتوانید از آسیب دیدن ریشه‏ها جلوگیری کنید.

در مرحله بعد، باید با استفاده از خاک مرغوب و زهکشی شده و مقدار بسیار کمی کود ازته گودال‏ها را پر کنید.ج/ پس از اتمام مراحل کاشت، باید نهایت سعی و تلاش خود را به کار بگیرید تا بتوانید شرایط عالی و مطلوب برای رشد و پرورش نهال انگور فخری فراهم سازید. فراموش نکنید که باید در هنگام کاشت این نهال انگور پارامترهایی نظیر نیاز سرمایی، کوددهی، سمپاشی، آبیاری و هرس را مد نظر داشته باشید تا بتوانید گامی بلند در عرصه افزایش رشد و میزان عملکرد آن بردارید. البته پیش از آن که بخواهید نهال انگور فخری را بکارید، باید اقداماتی را جهت بررسی دقیق محیط خود به عمل آورید. مناطقی با دمای حداقل منفی 18 و حداکثر 35 درجه سانتی گراد با ارتفاع حداقل 700 متر بالاتر از سطح دریا با رطوبت مناسب، بهترین اقلیم برای کاشت نهال انگور فخری محسوب می‏شوند. ناگفته نماند که بهترین زمان برای کاشت نهال انگور فخری، ابتدای فصل زمستان تا اوایل بهار باشد.

نهال انگور فخری

نهال انگور فخری

نیاز سرمایی

همانطور که در قسمت‏های قبل اشاره شد، یکی از مهم‏ترین نکات و اصول پرورش نهال انگور فخری، برطرف نمودن نیاز سرمایی آن است. بسیاری از کشاورزان و باغداران تازه کار با این سوال مواجه می‏شوند که رفع نیاز سرمایی چه اثری بر روی میزان عملکرد نهال انگور فخری دارد؟ شما می‏توانید با رفع نیاز سرمایی نهال انگور فخری، میزان باردهی و مقاومت آن را در برابر تغییرات آب و هوایی افزایش دهید. طبق نظر متخصصان و کارشناسان، برای برطرف نمودن نیاز سرمایی نهال انگور فخری، باید آن را در اقلیمی که مدت 100 الی 600 ساعت با دمای منفی 8 درجه سانتی دارد کشت کنید.

ارتفاع از سطح دریا

یکی دیگر از اصول و نکات مهم پرورش نهال انگور کوهستانی فخری، توجه به ارتفاع از سطح دریا است. برای آن که بتوانید نهال انگور فخری را به بهترین شکل ممکن پرورش دهید و از تمامی مزایای آن بهره‏مند شوید، باید آن را در زمین زراعی با ارتفاع مناسب از سطح دریا بکارید. فاصله مجاز از سطح دریا برای کاشت نهال انگور فخری حدود 600 الی 2100 متر است. در نظر داشته باشید که اگر این نهال سردسیر کوهستانی در محیطی با ارتفاع نامناسب از سطح دریا کاشته شود، ممکن است میزان عملکرد و تناژ آن با افت شدیدی مواجه گردد.

شروع باردهی و عملکرد

نهال انگور فخری، به مدت 2 سال پس از کاشت شروع به باردهی می کند از این رو، می‏توان این نهال را در دسته نهال های انگور زودبازده قرار داد. البته عوامل مختلفی همچون تغییرات آب و هوایی، میانگین دمای هوا، شرایط اقلیمی و نوع خاک بر روی زمان شروع باردهی نهال انگور فخری تاثیر بگذارد.

همانطور که در قسمت‏های قبل ذکر شد، نهال انگور فخری جزءارقام پر طرفدار و پرفروش محسوب می‏شود. یکی از مهم‏ترین عواملی که موجب پرطرفدار و پرفروش شدن این نهال انگور شده، میزان باردهی آن است. هر اصله نهال انگور فخری قادر به تولید55الی 75کیلوگرم محصول مرغوب و بی نظیر در طول سال می‏باشد. کشاورزان و باغداران، سالانه می‏توانند از هر هکتار باغ خود، 40 تن انگور فخری ناب و با کیفیت برداشت کنند و لذت ببرند. برای آن که بتوانید عملکرد این نهال انگور سردسیری را به حداکثر برسانید، باید نکاتی نظیر کوددهی و آبیاری به موقع را مد نظر داشته باشید.

عمر مفید نهال انگور فخری

طول عمر مفید و اقتصادی نهال انگور فخری حدود 50 الی 65 سال تخمین زده شده است. البته اگر این نهال انگور خشکباری به خوبی هرس و سمپاشی نشود، آفات بخش‏های سالم آن را از بین می‏برند و در نتیجه طول عمر مفید آن را کاهش می‏دهند. شما می‏توانید با انجام اقداماتی نظیر هرس، آبیاری، سمپاشی و کوددهی به موقع طول عمر مفید نهال انگور فخری را افزایش دهید و مدت زمان بیشتری از محصولات بی نظیر آن باشد.

هرس

یکی از راه‏های افزایش طول عمر مفید و میزان باردهی نهال انگور فخری، هرس به موقع آن است. هر نهال انگور برای رشد و بهتر و باردهی بیشتر، نیاز به هرس به موقع دارد. برای هرس نهال انگور فخری باید از روش‏های سه بندی استفاده کنید. لازم به ذکر است که طبق نظر متخصصان و کارشناسان، نهال انگور فخری باید حداقل 3 مرتبه در طول سال هرس شود.

خاک مناسب

خاک، از پر اهمیت ترین عناصر رشد و بقای نهال انگور به شمار می‏آید و نقش پررنگی را در باردهی و میزان عملکرد آن‏ها ایفا می‏کند. خاک مناسب نهال انگور فخری، باید حاوی مواد معدنی و آلی مورد نیاز نظیر هوموس، هیومیک اسید، آلومینیوم، منیزیم، ید و منگنز باشد. برای تهیه خاک مناسب رشد این نهال انگور، می‏توانید مقداری خاک برگ را به همراه خاک لومی یا ماسه‏ای با مقدار بسیار کمی کود ازته مخلوط کنید آن را پای نهال بریزید.

آبیاری

برای آن که بتوانید عملکرد و میزان باردهی نهال انگور فخری را به حداکثر برسد، باید یک برنامه آبیاری دقیق آماده کنید. این نهال انگور هر 15 الی 20 روز یکبار نیاز به آبیاری دارد. البته در روزهای گرم تابستانی، باید هفته‏ای یک الی دو مرتبه نهال سردسیری انگور فخری را آبیاری کنید تا بتوانید شادابی و طراوت را برای آن به ارمغان بیاورید.

کوددهی و سمپاشی

در برخی از مواقع، میزان مواد معدنی و آلی موجود در خاک با کاهش چشمگیری مواجه می شود. در چنین شرایطی خاک قادر به تامین مواد مغذی نهال نیست. از این رو، باید در این مواقع با استفاده از ترفند کوددهی وارد عمل شوید. در نظر داشته باشید که استفاده از کودهای حیوانی به منظور تقویت نهال انگور فخری، موجب افزایش هجوم آفات و حشرات مزاحم می‏گردد. البته نیازی به نگرانی نیست؛ شما می‏توانید با کودهای شیمایی مایع مرغوب حاوی عناصر معدنی و آلی مورد نیاز، این نهال انگور خشکباری را به بهترین شکل تقویت کنید و از تمامی مزایای آن بهره‏مند شوید. لازم به ذکر است که باید برای کوددهی نهال انگور فخری، هر سه ماه الی چهار ماه یک بار اقدامات لازم را به عمل بیاورید.

یکی از مهم‏ترین نکاتی که باید در هنگام پرورش نهال انگور فخری به آن توجه ویژه‏ای داشته باشید، جلوگیری از هجوم آفات و حشرات مزاحم است. برای انجام این کار، باید از ترفند سمپاشی استفاده نمایید. طبق نظر متخصصان و کارشناسان، نهال انگور فخری باید ابتدای هر فصل سمپاشی شود.

مقاومت در برابر آفات

خوشبختانه نهال انگور فخری از مقاومت بالایی در برابر آفات و بیماری‏های گوناگون برخوردار است. البته برخی از آفات و بیماری‏ها نظیر کرم خوشه خوار و آتشک می‏توانند یک تهدید بزرگ برای این نهال انگور به حساب آیند. از این رو، برای آن که با چنین مشکلی مواجه نشوید، باید اصول ضروری پرورش نهال را که شامل سمپاشی، آبیاری، کوددهی و هرس به موقع می‏باشد.

موارد مصرف

از مهم‏ترین موارد مصرف میوه نهال انگور فخری، می‏توان به تازه خوری و خشکباری اشاره کرد. بسیاری از افراد ترجیح می‏دهند میوه این نهال انگور را به صورت تازه خوری و پذیرایی در مجالس مورد استفاده قرار دهند. علاوه بر آن، برخی دیگر از افراد برای تهیه کشمش ناب از میوه این نهال انگور استفاده می‏کنند. لازم به ذکر است که نمی‏توان از انگور فخری آبغوره و سرکه تهیه نمود و کاربرد مصرف آن فقط در خشکباری و تازه خوری میباشد .

نهال انگور فخری

نهال انگور فخری

ارقام نهال انگور :

نهال انگور
نهال انگور موندراپ
نهال انگور شمشیری
نهال انگور سردسیری
نهال انگور زود رس
نهال انگور گرمسیری
نهال انگور کشمشی
نهال انگور یاقوتی
نهال انگور شرابی
نهال انگور شانی

reza mirzaiy وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *